Quantcast
Channel: dizano tijesto • Reci Peci
Viewing all 45 articles
Browse latest View live

Lokrumaši – starinski kolačići

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERASvaki put kada dođemo u Molve (malo, pitoreskno i sasvim posebno podravsko selo) u posjet suprugovoj baki, ona nas dočeka na samo njoj svojstven način: s velikim osmjehom bez obzira koliko loše i umorno se osjećala, s puno zagrljaja i sa uvijek spremnim kolačima. Čak i kada dođemo bez najave, baka se odšulja u svoju špajzu i izađe sa punim tanjurom slatkih zalogaja i sa zagonetnim osmjehom na licu. Jednom su se tako na tanjuru našli kolačići jako fini, božanstveno prhki, s nadjevom od pekmeza tako slatkim da bih se u tom trenutku mogla zakleti da bolje prhke kolačiće u životu nisam probala. I kada sam baku pitala što je to i da li mogu dobiti recept rekla je: ‘jooooooj Sandricaaaa, pa to je najobičniji starinski kolač. Malo deneš kvasa, malo masti, malo cukora, malo brašna, umesiš i to ti je to! ;) ” I ajd sad ti znaj što je mislila pod tim. S vremenom sam nekako posve zaboravila na okus tih finih kolačića sve dok u jednoj kuharici nisam naletila na recept za Lokrumaše. Po sastavu namirnica, odmah su mi na pamet pali bakini starinski kolačići i ne mogu vam opisati kako sam bila sretna što me ta spoznaja onako iznebuha tresnula po glavi i što sam ih probala napraviti. To je to! Baš to – prhko, mekano iznutra, slatko, sočno i baš nekako, posebno fino. Ja sam iz originalnog recepta iz te knjige smanjila samo količinu masti i umjesto nadjeva od oraha stavila pekmez i ispalo je odlično. Probajte što prije! Evo recepta:

Potrebno:

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA1 kg brašna
  • 2 jaja
  • 25 dkg svinjske masti
  • 4 dl mlijeka
  • 1 kockica kvasca
  • 4 žlice šećera
  • prstohvat soli
  • Pekmez za nadjev (bolje da bude neki tvrđi kako prilikom pečenja ne bi curio van)

Priprema:

  1. Ugrijati mlijeko sa žlicom šećera pa u njemu otopiti kvasac. Pustiti par minuta da se kvasac digne.
  2. Mikserom miješati mast, jaja i ostatak šećera pa dodati na kraju i brašno. U tu smjesu umiješati potom uzdignuti kvasac. Mijesiti tako dugo dok se ne dobije fino i glatko tijesto. Pokriti ubrusom i pustiti da počiva na toplom bar 30 minuta.
  3. Uzdignuto tijesto razvaljati na 4-5 mm debljine, rezati krugove pa na polovicu svakoga stavljati žličicu pekmeza, zatvoriti i pritisnuti rubove prstima ili vilicom te saviti u mali roščić. Slagati lokrumaše na papir za pečenje u veliki lim u malim razmacima.
  4. Peći u pećnici zagrijanoj na 180ºC 20tak minuta. Lokrumaši su gotovi kad blago porumene.
  5. Još tople uvaljati u šećer u prahu i uživati svakom zalogaju, toplom ili hladnom, jednako su ukusni ;)

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 2,396 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Lokrumaši – starinski kolačići appeared first on Reci Peci.


Cvjetna pizza pogača

$
0
0

Cvjetna pizza pogačaMnogi će reći da pizza koja se ispeće doma nema veze za pravom pizzom iz pizzerije. I bit će u pravu. No iako i sama volim s vremena na vrijeme pojesti ‘pravu’ pizzu i dalje me podjednako vesele druženja za koje prilike najčešće radim domaću pizzu i moj favorit je definitivno moja pizza Slavonika sa puuuno domaće kobasice, kulena i kisele paprike. Nedavno nam se na večeru i druženje najavio jedan jako dragi prijatelj pa sam za tu priliku htjela napraviti nešto novo i drugačije, nešto što se može jesti prstima bez pribora, a da opet bude sasvim konkretno. I tako je nastala ova neobična pizza pogača u obliku cvijeta. Ideja za ovaj oblik pogače/pizze nije izvorno moja i dobila sam je od jedne prijateljice u mailu kao fotku, učinilo mi se zanimljivo i baš sam sretna što je ispalo tako super i što se svima svidjelo. Definitivno je ovo odlična ideja za fini topli obrok, bilo da ste u društvu ili da jednostavno poželite razveseliti sebe – nešto između Calcone pizze i klasične, pa tako na svoje mogu doći ljubitelji i jedne i druge varijante jer je u ovoj pogači ima dovoljno i za jedne i za druge. Onaj tko više voli preklopljenu varijantu, jednostavno si uzme taj dio, a onaj koji je više za otvoreniju posegne za svojim dijelom ;) Jednostavno zar ne? A nadjev? Pa kombinirati možete doista sve što vam padne na pamet, od različitih vrsta sira, povrća, tunjevine, salame, kobasice…. sve što i inače stavljate na pizzu. Baza je klasično dizano tijesto za pizze (dat ću vam recept) koje se reže i savija na specifičan način pa u konačnom obliku izgleda kao cvijet. Evo kako:

Cvjetna pizza pogačaPotrebno (za tri manje ili dvije veće pogače veličine velikog lima od pećnice)

Za tijesto:

  • 50 dag brašna za dizano tijesto
  • 1 vrećica instant suhog kvasca
  • 4 dl toplog mlijeka
  • 1 dl ulja
  • 1 žličica soli
  • 2 žličice šećera

Za nadjev:Cvjetna pizza pogača

  • 30 dag šunke za pizzu
  • 40 dag sira trapista
  • Mala konzerva kukuruza
  • Par komadića ukiseljene paprike
  • 1 manji luk
  • Ketchup, origano, sok paradajza

PRIPREMA:

  1. Od svih sastojaka umijesiti mekano dizano tijesto. Pustiti ga pokriveno da počiva 30 minuta na toplom mjestu.
  2. Nakon što se diglo, razdvojiti ga na tri dijela pa svaki dio razvaljati u tanki krug.
  3. Kada ste tijesto razvaljali, oprezno ga prebacite na lim na papir za pečenje. Tada ga od sredine zarežite prema rubovima 8 puta ali ne do kraja (vidi sliku). Nerazrezani dio koji je ustvari vanjski obruč tijesta premazati ketchupom, složiti po njemu šunku i ostatak nadjeva, pa slobodne rubove prebacite preko nadjeva prema van kako biste dobili oblik cvijeta. Rubove koje ste prebacili treba malo podvući pod taj vanjski rub i stisnuti prstima.
  4. Premazati pizzu razmućenim jajetom, posipati sezamom i peći u pećnici na 200°C 20 minuta. Rezati na komade i poslužiti odmah. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Razvaljati tijesto u krugZarezati od sredine prema van ovako…i složiti nadjevPrebaciti izrezane rubove prema van i zavinuti ih ispod ruba...Ispeći!Rezati na komade i poslužiti! Dobar tek :)

(Ukupno 3,752 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Cvjetna pizza pogača appeared first on Reci Peci.

Cronut – neobična kombinacija kroasana i krafne

$
0
0

Cronut krafne u presjeku nakon pečenjaAko možda dolazite iz Hrvatske kao i ja sama, prvo što ćete pomisliti kada se kaže Cronut je da bi to mogla biti neka hrvatsko-američka novotarija od kolača. I prevarit ćete se baš kao i ja. Jer Cronut nema veze s lijepom našom Croatiom već je to najnovija slastica jednog francuskog slastičara (Dominique Ansel) sa Manhattana za kojom su Amerikanci potpuno poludjeli i koja je tamo totalni hit. U stvari je to kombinacija kroasana i krafne – fino, lisnato tijesto kroasana (Croissant) koje ima oblik američke krafne (Donut) s rupom u sredini i koje se prži u ulju kao krafna. Dizano tijesto, novi recept i fantastične fotografije s raznoraznih food blogova širom svijeta koji pišu o ovoj slastici bile su dovoljne da poželim i ja napraviti svoje prve cronut krafne. Pomišljeno – učinjeno, ali uz prilično truda i vremena. Zašto? Pa zato što za ovu slasticu treba izdvojiti ni manje ni više nego cijelo poslijepodne i dobar dio idućeg dana, jer navodno da bi ove krafne uspjele i da bi postigli onaj fini slojeviti izgled i dobar okus potrebno je tijesto preslagivati više puta, pa ga puštati da počiva, pa rezati, pa opet čekati, pa Cronut - prikaz krafne s preljevompržiti…a rezultat? Ako volite prženo dizano tijesto, ako obožavate krafne, obožavat ćete i cronutse i bit ćete oduševljeni rezultatom ;) Cronut se po izvornoj recepturi poslužuje preliven sa šećernim preljevom s aromom ruže i roze je boje, te se može puniti raznim kremama. Ja svoje nisam punila ničim jer iskreno, namučila sam se dosta dok sam ih napravila i na kraju priče nije mi bilo do smišljanja na koji način da uguram još i punjenje u njih. Vjerujem da bi sa finom kremom od vanilije bili fantastični, no moji su svi komentirali da su odlični i ovako prazni, s preljevom i posipani šećerom. Dakle, ako vam je već pomalo dosta klasičnih krafni kojima će se i ovogodišnji fašnik okititi u većini domova, trgova i karnevalskih fešti, cronut je idealan za razbiti tu monotoniju. Francuski kroasan na američki način ;) Evo recepta i uputa:

Cronut recept

Potrebno: 

  • Prikaz cronut krafne u presjeku530 g  brašna
  • 1 vrećica suhog instant kvasca
  • 100 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 1 žličica soli
  • 2 velika jaja ili 3 manja
  • 250 ml toplog mlijeka
  • 200 g maslaca
  • Za šećerni preljev: 1/2 šalice šećera u prahu, 2 žlice kiselog vrhnja, nekoliko kapi arome za kolače s okusom jagode (sve pomiješati)

Priprema:

  1. Pomiješati u većoj posudi brašno, šećer, vanilin šećer, sol i kvasac. U sredinu rabiti jaja pa uz postepeno dodavanje mlijeka umijesiti dizano tijesto. Mijesiti prvo mikserom sa spiralama a potom energično rukama dok tijesto ne postane mekano i podatno. Pokriti prozirnom folijom pa odložiti u hladnjak na 30 minuta.
  2. U međuvremenu dok se tijesto odmara izraditi maslac da bude podatan i mekan sa 2 žlice brašna.
  3. Izvaditi tijesto iz hladnjaka, na pobrašnjenoj radnoj površini ga razvaljati u pravokutnik debljine cca 1 cm, premazati cijelu površinu četvrtinom pripremljenog maslaca pa ga preklopiti na tri dijela, jedno preko drugog (vidi sliku). Omotati tako zamotano tijesto prozirnom folijom i pospremiti u hladnjak na 30 minuta. Nakon toga tijesto opet oprezno razvaljati na debljinu od 1 cm premazati drugom četvrtinom maslaca pa na isti način preklopiti i omotano odložiti u hladnjak na slijedećih 30 minuta.  Postupak ponoviti još 2 puta. Nakon završnog razvaljavanja tijesto treba odležati u hladnjaku nešto duže, najmanje 1 sat a najbolje preko noći.
  4. Nakon toga tijesto je spremno za daljnu obradu odnosno pečenje. Razvaljajte ga na debljinu od 3-5 cm, izrezujte kalupom ili čašom okrugle oblike (u sredini trebaju imati rupicu). Budući da ovo tijesto ne možete ponovno razvaljavati jer onda neće biti lijepo lisnato, ostatke od izrezivanja također iskoristite i ispecite kao takve male nepravilne oblike. Zagrijte veću količinu ulja pa pržite cronutse s jedne i s druge strane dok ne postanu tamno smeđi. VAŽNO!!! Neka vas ne zavara tamna boja koju tijesto dobije ubrzo nakon što se počne pržiti. Ne smijete ih prerano vaditi iz ulja jer u ovom je tijestu puno šećera i upravo zbog karamelizacije šećera ono brzo potamni, pa ako ga izvadite prerano, neće se lijepo ispeći iznutra i biti će gnjecavo. Također je bitno ulje ne pregrijati. Ukoliko nemate termometar za hranu najsigurniji ćete biti da je temperatura dobra za pečenje tako da u ulje stavite male komadiće tijesta koji su preostali od izrezivanja cronuta. Ako počnu cvrčati i lijepo se okretati i peći, ulje je dobre temperature. Tada smanjite plamen i pokušajte stalno održati tu temperaturu. 
  5. Pečene cronute ocijediti na papirnim ubrusima od suvišne masnoće, preliti pripremljenim šećernim preljevom ili posipati šećerom. Servirati vruće (preporuka je to cronut izumitelja jer navodno kad se ohlade, nisu tako fini) :)

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Prvo treba umijesiti dizano tijesto - korak 1.Posupak mazanja tijesta maslacom - korak 2.Fotografija prikazuje daljnju obradu tijesta za cronutOpis prebacivanja tijesta na trećine...Opis prebacivanja tijesta u drugom korakuOpis postupka omatanja tijesta prije odmaranjaOpis izrezivanja krafniOpis postupanja s cronutsima prije pečenjaOpis prženja cronut krafniOpis postupanja s cronutsima nakon pečenjaNačin serviranja cronuta sa šećernim preljevom

(Ukupno 3,342 čitanja, 2 čitanja danas)

The post Cronut – neobična kombinacija kroasana i krafne appeared first on Reci Peci.

Integralne kiflice – peciva od integralnog brašna

$
0
0

Kiflice od integralnog brašnaIntegralne kiflice su tako fino pecivo od dizanog tijesta da ćete se zaljubiti u njih na prvi zagriz a mogli bi i na prvi pogled, jer doista izgledaju primamljivo.Peciva od integralnog brašna (brašno cjelovitog zrna pšenice) u zadnje vrijeme radim često u raznim varijantima: od kruha, žemljica, kajzerica i mogu vam reći da su mi takva peciva totalno otkriće. Integralno brašno nisam često koristila u svojoj kuhinji i to iz obične bezvezne navike koja mi je nalagala da je bijelo pšenično brašno No.1. No, odlučila sam poraditi na iskorijenjavanju svojih uvriježenih navika te koristiti u kuhinji i namirnice koje su nutritivno bogatije a koje su ipak lako dostupne. Za napaviti ovakve kiflice doista ne treba niti puno vremena a niti puno truda i u samo par lakih koraka u trenu ćete imati punu zdjelu mirisnih, toplih peciva koja svakim zagrizom pozivaju na još. Izvana savršeno krckave, iznutra savršeno mekane, u kombinaciji sa prženim sezamom ove su integralne kiflice jednostavno savršene kao doručak uz npr. topli kakao, kao večera uz čašu mlijeka ili jogurta ili pak kao idealna grickalica za lijeno zimsko popodne. Evo recepta:

kiflica od integralnog brašnaIntegralne kiflice

Potrebno:

  • 50 dkg integralnog brašna
  • 1 vrećica suhog kvasca
  • 4 dl toplog mlijeka
  • 2 žličice soli
  • 1,5 žličica šećera
  • 1,5 dl ulja ili otopljenog tekućeg maslaca

Priprema:

  1. Pomiješati u većoj posudi brašno, kvasac, sol i šećer pa miksajući mikserom sa spiralama postepeno dodavati ulje i mlijeko dok tijesto ne postane kompaktnije. Tada nastaviti mijesiti rukama dok tijesto ne postane potpuno glatko. Prekriti prozirnom folijom ili ubrusom pa ostaviti na toplom mjestu da počiva 30 min. dok ne udvostruči volumen.
  2. Tada tijesto podijeliti na 4 dijela, svaki dio malo premijesiti pa razvaljati u veći okrugli mlinac debljine cca 2 mm. Valjčićem ya tijesti ili nožem izrazati na 16 podjednakih trokuta, svaki zarolati prema sredni kako bi se dobio oblik višeslojne kiflice.
  3. Slagati kiflice na papir za pečenje u lim u malim razmacima, premazati razmućenim jajem i posipati prženim sezamom. Peći u zagrijanoj pećnici na 190ºC 20 minuta.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAIntegralne kiflice - prikaz izrade, drugi dioIntegralne kiflice - serviranjeIntegralne kiflice - izbliza!

(Ukupno 4,331 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Integralne kiflice – peciva od integralnog brašna appeared first on Reci Peci.

Hrenovke u tijestu – veseli cvjetići

$
0
0

hrenovke u tijestu servirane na pladnjuDa peciva ponekad doista mogu biti čarobna dokazuje ova predobra ideja za hrenovke u tijestu u obliku cvjetića, a kako sam ja oduvijek luda na dizano tijesto nije mi dugo trebalo da isprobam fantastičnu ideju koja mi je kao fotka stigla na mail od jedne prijateljice. Znam da će se uvijek naći onih koji će okrenuti očima na sam spomen hrenovki i sličnih mesnih prerađevina i priznajem da ni sama nisam previki ljubitelj istih (srećom, nisu niti moji klinci) pa ih konzumiramo samo povremeno i kad im baš dođe želja za nečim takvim u nedostatku bolje ideje za večeru ili doručak,   ali kada se te iste dosadne hrenovke zapakiraju ovako efektno u prefino tijesto od integralnog brašna, pa kada se zamotaju u obliku veselih rascvjetalih cvjetova, teško im se može odoljeti. Ove su hrenovke u tijestu idealan dodatak svakoj proslavi rođendana ili kakvom dječjem druženju a vjerujte da se niti odrasli ne bi bunili da ih pozovete na čašicu razgovor i iznenadite ovakim zalogajem. Recept je jednostavan, treba se samo malo potruditi oko oblikovanja, što vjerujem da vam uz detaljne upute koje ću napisati kao i uvijek neće biti teško ;)

Hrenovke u tijestu – veseli cvjetići

Potrebno:

  • 50 dkg integralnog brašna
  • 1 vrećica suhog kvasca
  • 4 dl toplog mlijeka
  • 2 žličice soli
  • 1,5 žličica šećera
  • 1,5 dl ulja ili otopljenog tekućeg maslaca
  • 2 pakiranja užih hrenovki (10 komada)

Priprema:

  1. Pomiješati u većoj posudi brašno, kvasac, sol i šećer pa miksajući mikserom sa spiralama postepeno dodavati ulje i mlijeko dok tijesto ne postane kompaktnije. Tada nastaviti mijesiti rukama dok tijesto ne postane potpuno glatko. Prekriti prozirnom folijom ili ubrusom pa ostaviti na toplom mjestu da počiva 30 min. dok ne udvostruči volumen.
  2. Tada tijesto razvaljati u pravokutnik debljine cca 3 mm, izrezati tijesto na 10 pravokutnika podjednake veličine, na kraj svakoga staviti po jednu hrenovku pa zamotati. Tada nožem zarezati na 5 mjesta (to će biti latice) ali ne prerezati do kraja  – sve moraju ostati spojene na gornjoj strani. Sada uzeti prvi i zadnji kraj, prebaciti jedan preko drugog, položiti ih na lim tako da hrenovka bude prema gore, a ostale “latice” okrenuti također prema gore (da se hrenovka vidi) pa malo prstima oblikovati cvjetić. Od jednog dijelića tijesta napraviti male loptice koje možete utisnuti u sredinu da cvjetovi imaju tučak. Premazati sredinu žumanjkom, posipati sezamom pa sve skupa ispeći u pećnici zagrijanoj na 200ºC. Cvjetići se peku 20 minuta.
  3. Kratko prohladiti i poslužiti. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Uzdignuto tijesto pripremiti za daljnju obraduhrenovke u tijestu - prvi korak izradehrenovke u tijestu - drugi korak izradehrenovke u tijestu - treći korak izradehrenovke u tijestu - četvrti korak izradenačin oblikovanja cvijetaPrikaz oblikovanog cvijetahrenovke u tijestu prije pečenjaPrikaz ispečenih hrenovki u tijestu

(Ukupno 3,440 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Hrenovke u tijestu – veseli cvjetići appeared first on Reci Peci.

Žu žu pogača

$
0
0

Žu žu pogača serviranaPrelistavala sam neki dan jedan časopis u kojem naletila na recept za Žu žu pogaču. Učinilo mi se zgodno pa odlučih probati napraviti ali u svojoj nekoj varijanti. Kada su dizana tijesta u pitanju, recepte nikada ne slijedim do kraja i uvijek pomislim: ma može to i na moj način, malo ovoga, malo onogaaa…. ;) Pogača je interesantna zato što se radi iz više sitnih komadića pa onda kad je pečena, svatko si odtrgne komadić koji želi. Dakle, idealna ako imate kakvo društvo koje voli dobro i neobavezo pojesti fini zalogaj. Uz čašicu dobrog razgovora i npr. piva, pogača će nestajati komadić po komadić, a vi ćete biti baš zadovoljni i imat ćete osjećaj da baš tako jednostavno i tečno mora biti, kao i život sam :) Jedini nedostatak ovoj mojoj žu žu pogači je to što sam ju pekla u malo premalom limu, jer imam osjećaj da bi se puno ljepše ispekla da nije tako visoka i “na kat”, jer bi tada svi komadići a ne samo oni rubni, bili krckavi i lijepo zapečeni, a ovako su oni u sredini bili malo gnjecavi. No dobro, na greškama se uči, i zato slijedeći put žu žu ide u običan četvrtasti lim za pečenje, a vi to možete napraviti već sad. Evo kako:

Žu žu pogača

žu žu pogača na pladnjuPotrebno:

  • 60 dkg glatkog brašna
  • 1,5 vrećica suhog kvasca
  • 2 jaja
  • 4 dl toplog mlijeka
  • 1 žumanjce
  • 1,5 dl ulja
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 2 žličice soli
  • 2 žličce šećera
  • 15 dkg margarina
  • 10 dkg pancete

Priprema:

  1. Pomiješati u većoj posudi brašno, šećer, sol i kvasac. Dodati vrhnje, ulje, jaja i žumanjce pa uz postepeno ulijevanje mlijeka umijesiti dizano tijesto. Pokriti ga i pustiti da počiva na toplome dok ne udvostruči volumen (cca 30 min).
  2. Podijeliti nadošlo tijesto na 4 dijela, svaki dio razvaljati na krug debljine 1/2 cm, premazati svaki krug margarinom a onaj srednji i posipati sjeckanom pancetom. Slagati dakle krug na krug. Na kraju sve izrezati na kockice proizvoljne veličine, slagati ih u lim na papir za pečenje onako, pomalo neuredno, jednu do druge (moglo bi se reći, nabacati ih u lim ;) ), premazati razmućenim jajetom, posipati sezamom i peći u pećnici na 200°C 50-60 minuta.
  3. Izvaditi iz lima skupa sa papirom za pečenje i poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

žu žu pogača - 1. korak izradežu žu pogača - 2. korak izrade žu žu pogača - 3. korak izradežu žu pogača - 4. korak izradežu žu pogača - 5. korak izradežu žu pogača - 6. korak izradežu žu pogača - 7. korak izradePečena žu žu pogačaŽu žu pogača spremna za uživanje!

(Ukupno 6,759 čitanja, 5 čitanja danas)

The post Žu žu pogača appeared first on Reci Peci.

Pita lepinje s piletinom

$
0
0

Prikaz pita lepinje punjene piletinomPita lepinje (pita kruh, pita bread) okrugla su i šuplja peciva koja se tradicionalno koriste u većini bliskoistočnih zemalja iako sama riječ ‘pita’ = lepinja  dolazi iz grčkog govornog područja. Pita lepinje su karakteristične po tome što se prilikom pečenja napušu i tako se unutar njih stvori idealan prostor za kakvo sočno punjenje. Tako ćete u različitim zemljama naići na različite načine korištenja pita lepinja: u Grčkoj se u pite zamata gyros sa tzatziki umakom, u Turskoj je to kebab, a u Palestini, Libanonu i Israelu tipično punjenje pita je falafel. Od svega nabrojanog, teško je bilo odlučiti se samo za jedno pa sam, kao i uvijek, smućkala neku svoju kombinaciju punjenja pita lepinje i to od piletine i povrća, a poseban okus svemu je dao novi Podravkin proizvod: Temeljac za jela koji se može pronaći u tri različita okusa – Goveđi, Kokošji i Povrtni, a ovaj put sam isprobala Kokošji temeljac. Iako mi je bez podravkinih kocki za juhu pripremanje bilo kakvih variva, paprikaša i juhi ponekad nezamislivo, ovaj mi se temeljac pokazao još boljim zato što se brzo otapa, nalazi se u zanimljivom pakiranju u obliku srca i stvarno je finog okusa, pa je pogodan i za pripremu u ovakvim mesnim kombinacijama u kojima u biti nema puno umaka. Hoću reći, pita lepinje s piletinom bi se stvorile u mojoj kuhinji i da nije tog temeljca, ali sigurno ne bi bile tako ukusne i fine kao što su sada. Evo recepta:

Pita lepinje spremne za punjenje s piletinom

Pita lepinje s piletinom

POTREBNO:

Za pita lepinje:

  • 50 dkg brašna
  • 3 dl mlake vode
  • 1 vrećica suhog kvasca
  • 2 žličice soli
  • 1 žlica šećera
  • 1,5 dl maslinovog ulja

Za umak od piletine:

Za umak:

  • 1 krastavac
  • 2 dl jogurta
  • 2 dl kiselog vrhnja
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Za lepinje umijesiti od svih sastojaka mekše dizano tijesto. Premazati tijesto uljem te ga ostaviti da počiva 30 min. Tada tijesto podijeliti u 8 manjih dijelova, oblikovati loptice, svaku tanko razvaljati na debljinu cca 4-5 mm. Tako razvaljane neka još odstoje 20-tak minuta. Pećnicu zagrijati na 230°C pa na papir za pečenje stavljati po dvije lepinje i odmah ih pogurnuti nazad u pećnicu. Lepinje su gotove nakon 5 minuta kada se napušu. Da bi lepinje dobro ispale i dobro se napuhale bitno je da tijesto bude tanko, da pećnica bude jako vruća i da budete brzi kod premještanja tijesta u pećnicu. Pita lepinje neće dobiti zlaćanu boju ali to je i karakteristično za njih, da budu gotovo bijele, no ne brinite, tako i treba biti i lepinje su savršeno pečene i spremne za punjenje.
  2. Za umak, pirjati na malo ulja narezan poriluk i papriku, dodati meso nasjeckano na stvarno sitne kockice, promiješati, sačekati da se okusi prožmu,  pa dodati vino i vodu, ubaciti Podravka temeljac, sol i papar, dobro promiješati pa pirjati dok sva tekućina ne ispari. Nakon što je sva tekućina isparila, pržiti meso i povrće uz miješanje da se lijepo zapeče. Primjetit ćete da je gotovo kada paprika fino zamiriše ;)
  3. Za umak pomiješati u posudi vrhnje, jogurt i tanko ribani krastavac, a začiniti po ukusu. Ako volite češnjak slobodno ga dodajte umaku.
  4. I sada je sve spremno za serviranje: svaku lepinju prerežite na dva dijela, ukoliko nije do kraja šuplja zarežite nožem kako biste dobili džep, stavite prvo žlicu-dvije umaka od jogurta, a zatim punjenje od piletine. Možete dodati i komadić zelene salate ili ribanog svježeg kupusa. I to je to – ukusan ručak ili večera je spreman! Dobar tek :)

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Priprema pita lepinje od dizanog tijestaPrikaz načina pečenja pita lepinjeNačin pripreme punjenja od piletine i povrćaPrikaz izrade i punjenja lepinjica

(Ukupno 10,549 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Pita lepinje s piletinom appeared first on Reci Peci.

Fine kiflice bez kvasca

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERADa se peciva i kiflice mogu napraviti i bez kvasca, poznata je stvar i možda vam ne bih ni pisala o tome da nisam bila toliko uzbuđena oko spravljanja tih kiflica. I to ne bez razloga, jer naime, ovo vam je dragi moji prvo jelo koje sam spremila na novoj adresi u novoj pećnici nakon preseljenja. Pa, ako ste možda primjetili kako sam u zadnjih mjesec i nešto dana slabije objavljivala tekstove i recepte, to vam je bilo zato što smo se selili i nisam stigla doslovce ništa osim letimično na kraju dana baciti pogled  na računalo. I eto, poslu oko selidbe je konačno došao kraj (nismo mjenjali grad, samo ulicu ali posla oko svega svejedno preko glave ;) ) i sad sam konačno došla na svoje :D Kuhinja u pogonu, svi aparati rade, suđe u ormarima, povrće u fridgu, voće također, klinci oduševljeni svime i pomažu stalno nešto a ja….ja konačno imam volje kuhati i to kuhaaaati, ono, s osmjehom na licu i ritmom u nogama i tisuću i jednom idejom u glavi :D No, gdje smo stali, na kiflicama nekim jelte…pa ovako…ove su kiflice nastale kao kiflice bez kvasca iz očitog razloga: nedostatak kvasca u novoj kući :)) No, kako sam baš tad htjela ispeći nešto u novoizribanoj pećnici i provjeriti da li uopće radi, umućkali smo ja i moj Bruno ove kiflice: malo praška za pecivo, malo kiselog vrhnja, i mic po mic, na mikro radnoj površini veličine malo većeg laptopa nastale su predivno mekane, mirisne i do bola ukusne kiflice koje smo napunili s čim smo stigli: neke sa sirom i salamom, neke s pekmezom. Uglavnom, nestrpljenju oko kiflica i toga kako će ispasti nije bilo kraja, pa smo tako i ja i Bruno pročučali kraj pećnice gledajući ih kako se fino dižu i postaju sve rumenije, zaključivši kako je ova pećnica baš kul i kako će iz nje izaći još puno finih stvari ;)  Pozivamo zato i vas da i dalje budete uz ReciPeci te svjedočite zajedno s nama sve boljim, neobičnijim i jednostavnijim jelima i ReciPeci kuhinje.

Potrebno:

  • 70 dkg brašna
  • 2 žličice soli
  • 1,5 žličica šećera
  • 1 prašak za pecivo
  • 2 mala sirna namaza
  • 2 dl mlijeka
  • 1 sl ulja
  • 2 dl jogurta
  • 1 jaje

Priprema:

  1. Promiješati u većoj posudi brašno, šećer, sol i prašak za pecivo. Dodati sirni namaz i jaje, pa uz postepeno miješanje mikserom sa spiralama ili sa nastavkom za tijesto, dodavati ostale mokre sastojke. Dobiti ćete dosta mekano i ljepljivo tijesto.
  2. Sada tijesto istresti na dobro pobrašnjenu radnu površinu, pobrašniti si i ruke pa ga kratko premijesiti rukama i podijeliti na 4 podjednaka komada. Svaki komad odmah razvaljavati u okrugli mlinac cca 3-4 mm debljine, rezati na 8 trokuta, po želji filati nadjevom od salame i sira ili pekmeza, zarolati u male kiflice i slagati u lim na pepir za pečenje. Premazati ih razmućenim jajetom.
  3. Peći u pećnici na 180ºC 20 minuta.
  4. Poslužiti vruće i paziti da se ne opeče jezik ;)

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 8,272 čitanja, 2 čitanja danas)

The post Fine kiflice bez kvasca appeared first on Reci Peci.


Focaccia

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFocaccia je pogača koja se najčešće veže uz mediteransko podneblje, a nekako je najpopularnija u Italiji. U osnovi je to jednostavna pogača od dizanog tijesta koja se obogaćuje maslinovim uljem, začinskim travama, solju, maslinama ili rajčicama, ponekad slanim inćunima, suhim smokvama ili pak pršutom. Ono što je razlikuje od sestre joj pizze upravo je ta jednostavnost sastojaka jer na focacciu ne idu sir, gljive, salama i slične pizza bakanalije koje pizzu čine pizzom. Razlika je i u tome što je focaccia nešto deblje strukture i nadjev se prstima utiskuje u strukturu sirovog tijesta. I upravo je u tome njezina ljepota, u toj jednostavnosti. Dok od npr. pizze možete napraviti pravi bogati ručak focaccia je recimo idealna kao zakuska uz čašu dobrog vina u kakvom dobrom društvu. Naravno ja ne bih bila ja kad od nečeg tipičnog ne bih napravila nešto atipično pa sam tako ovu svoju prvu focacciu šokirala totalno nemediteranskim sastojcima: kulenom, kobasicom i paprikom :D Dakle, focaccia slavonica! Eto, i to je moguće i bilo je stvarno fino. A vama, kako paše..bitan je recept za tijesto koji je doista univerzalan, sve ostalo je na vama i na vašim željama i mogućnostima. Dobar tek!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Focaccia

Potrebno:

  • 500 g glatkog brašna
  • 1 vrećica suhog kvasca
  • 3 žličice soli
  • 2 žličice šećera
  • 3 žlice maslonovog ulja
  • 3 dl tople vode
  • Nadjev po želji

Priprema:

  1. Od svih sastojaka umijesiti srednje mekano dizano tijesto. Zapamtite: što tijesto duže mijesite, to će biti podatnije nakon dizanja i pečenja. Umiješeno tijesto pokriti ubrusom i ostaviti da počiva (po mogućnosti na toplome kako bi se prije diglo) najmanje 30 minuta. Tijesto je dovoljno dignuto kada udvostruči volumen.
  2. Istresti tijesto na pobrašnjenu radnu površinu, lagano ga premijesiti pa valjkom za tijesto razvuči na veličinu većeg lima ili u krug (focaccia ne mora biti od ruba do ruba lima, dapače, poželjno je da bude okrugla). Tijesto ne bi smjelo biti deblje od 1,5 cm. Tako razvučeno tijesto položiti u lim koji ste premazali maslinovim uljem (ili na papir za pečenje ako vam se neda prati lim nakon pečenja ;) ) i pustiti da počiva još najmanje 15 minuta. Nakon toga u tijesto prstima utisnuti nadjev po želji (komadiće rajčica, paprike, slanine, kobasice, inćuna ili što god već želite), posipati ružmarinom, origanom ili vlascem kao ja u slavonskoj varijanti, premazati rubove maslinovim uljem i peći u pećnici na 200ºC  20 minuta. Po pečenoj pogači rasporediti bosiljak jer je idealan u kombinaciji s rajčicom.

Poslužiti vruće izrezano na komade proizvoljne veličine.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

(Ukupno 673 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Focaccia appeared first on Reci Peci.

Raspletena pletenica alla Cinnamon rolls

$
0
0

Cinnamon rolls pecivo - kao pletenicaPecivo koje izgleda kao raspletena pletenica, a okusom je cinnamon rolls jednostavno ne može da ne bude dobro. I više je razloga za to. Prije svega, ovakvo je pecivo iznimno lako i jednostavno napraviti: umijesite, pustite da se digne, razvaljate, izrežete, malo ga prebacite prstima s jedne na drugu stranu i to je to. Druga super stvar je da ga možete puniti bilo čime, a nemorate baš sa ničim. Nadalje, pecivo je mekano i prozračno, mirisno i baš posebno fine višelsojne strukture što mu omogućava maslac kojim se premazuje prije rolanja. Peciva slične strukture sam već radila u različitim varijantima: bili su to pizza ili puding pužići, lisnati trokutići sa sirom alla kupus kifle i još puno drugih koje ponekad nisam niti stigla poslikati i objaviti jer bi ih moji ukućani smazali sve još onako vruće ;)  Baza svim tim peciva uvijek je klasično dizano tijesto. Da ne bih više bila dosadna sa tim kojekakvim pužićima i rolicama, odlučila sam napraviti nešto slično, a opet drugačije – pecivo koje će biti u stvari pužići ali spojeni i još jednostavniji za pripremu, i naravno ovaj put sa cimetom. Moram priznati da niti ja, a niti moji ukućani nisu do sada bili oduševljeni cimetom. Krivac za to sam najviše ja, jer sam ga zbog tog svog antisimpatizma prema tom začinu, jednostavno izbjegavala koristiti u svojoj kuhinji (ma, čak i pitu s jabukama radim bez cimeta ;) ) No, zaintrigiralo me sve više recepata u zadnje u vrijeme za te famozne cinnamon rolls (cimet rolice) i pomislih kako je ne moguće da nešto što tako fino izgleda na slikama ne bude i jednako fino. I bila sam u pravu – cinnamon rolls je doista predivno pecivo – mirisno i sočno, sasvim posebno rekla bih. Ne mogu vam reći da li je bolje toplo ili hadno jer smo sve smazali još vruće pazeći da ne opečemo prste, sve dok se fini preljev od sirnog namaza, mlijeka i šećera cijedio po prstima..mmmmljacccc :D Da ne dužim više, evo recepta za sasvim posebne cinnamon rolls-e u varijanti raspletene pletenice…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Raspletena pletenica & Cinnamon rolls

Potrebno:

  • 600 g brašna
  • 1 jaje
  • 250 ml toplog mlijeka
  • 150 ml kiselog vrhnja
  • 1 dl ulja
  • 1 vrećica instant suhog kvasca
  • 2 žlice šećera
  • 1 žličica soli
  • Za premaz: 150 g maslaca, 3 žlice cimeta, 5 žlica šećera
  • Za preljev: 3 žlice sirnog namaza, 4 žlice šećera u prahu, 6 žlica mlijeka

Priprema:

  1. U većoj posudi pomiješati brašno, šećer, sol i kvasac. Dodati jaje, mlijeko, kiselo vrhnje i ulje pa umijesiti srednje tvrdo dizano tijesto. Pustiti da počiva najmanje 30 min na toplome.
  2. Odstajalo tijesto iztresti na radnu površinu, podijeliti na dva dijela, svaki dio razvaljati na pravokutnik debljine 0,5 cm, premazati mekanim maslacem, posipati smjesom cimeta i šećera, pa zarolati. Roladu prebaciti u lim na papri za pečenje, pa oštrim nožem zarezati roladu na svakih 1,5 cm cijelom dužinom, ali tako da uz jedan rub rolada ostane čitava. Dobit ćete nešto kao pblik debelog češlja ;)
  3. Tada svaki drugi izrezani kraj prebaciti na suprotnu stranu i na taj način dobili ste raspletenu pletenicu ;)
  4. Ukoliko ne želite pecivo sa cimetom, tada cimet jednostavno izostavite pa ćete dobiti obične slane rolice koje se lijepo listaju.
  5. Pokriti rolade čistim ubrusom i pustiti ih da počivaju još 20 minuta. Nakon toga premazati rolade umućenim jajetom, pa peći u pećnici na 180ºC 25 minuta. Pečenu i još vruću pletenicu premazati umakom koji ste napravili od sirnog namaza, šećera i mlijeka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADobar tek!

RECIPE IN ENGLISH

INGREDIENTS:

  • 600g of flour, 1 egg, 250 ml of warm milk, 150 ml sour cream, 100 ml of melted butter, 1 package instant dried yeast, 2 tablespoons sugar, 1 teaspoon salt
  • For the coating: 150 g butter, 3 tablespoons cinnamon, 5 tablespoons sugar
  • Dressing: 3 tablespoons of cheese spreads, 4 tablespoons of sugar, 6 tablespoons milk

Preparation:

  • In larger pan mix the flour, sugar, salt and yeast. Add egg, milk, sour cream and oil and knead the dough of medium hardness. Let it rest for at least 30 minutes in a warm place.
    Dough move to the desktop, divided into two parts, each part of the roll out to a rectangle 0.5 cm thick, coated with soft butter, sprinkle with a mixture of cinnamon and sugar and roll. Roll switch the plate on the baking pepper, and with a sharp knife to cut the roll for every 1.5 cm in length, but so along one edge of the roll remains intact. You’ll get something like the shape of the large comb ;)
    Then every other cut end to switch to the opposite side and in this way you have unfurled braid ;)
    If you do not want to baking with cinnamon, then simply omit the cinnamon and you will get regular salted rolls that are a nice piece.
    Cover the rolls with clean piece of cloth and let them rest for 20 minutes. Thereafter smear rolls with beaten egg, and bake in the oven at 180 ° C for 25 minutes. Roasted and hot  ‘braid’  coated with sauce that you made of cheese spreads, sugar and milk.
    Bon appetit!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 869 čitanja, 4 čitanja danas)

The post Raspletena pletenica alla Cinnamon rolls appeared first on Reci Peci.

Orehnjača

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERADakle, došla je na red i ona, jedna i jedinstvena Orehnjača. Došuljala se u raspored pripreme vikend kolača sasvim neprimjetno i nečujno, baš kao što se i ova jesen, prikrada i nikako da pokaže svoje pravo lice, maglovito i hladno pa je svaki dan sve sličniji kakvom babljem ljetu. Al’ dobro, nije da to čovjeku smeta, dapače ;)  Da se mene pita, ovakvo bi vrijeme moglo biti sve do Badnjaka. Tada bi mogao zabijeliti snijeg, pa neka ga bude tako fino i debelo, baš onako zimski skroz sve do sveta tri Kralja. I nakon toga neka opet bude ovako – proljećasto :D Ehhh, puste želje…Orehnjača, rekosmo jelte…e pa, postoje određena jela/kolači/slastice koja jednostavno ne volim. Nema nekog posebnog razloga za to, jednostavno postoji određeni animozitet nepoznatog uzroka. Varivo od mahuna je npr. jedno takvo jelo, prhka pita sa orasima (nekima možda poznatija kao Čupava Kata) također, češnjak u bilo kakvom obliku i Orehnjača/Makovnjača. Orehnjača koja je naravno uvijek išla u paru sa Makovnjačom (koja mi je još gora kombinacija od Orehnjače), to  tradicionalno jelo kontinentalnog dijela Hrvatske, slatki kolač od dizanog tijesta s nadjevom koji se priprema najčešće u ovom hladnijem dijelu godine, nikada mi i nikako nije odgovarao, jer jednostavno ne volim suhe kolače. Čula sam naravno i priču kako je dobru orehnjaču teško napraviti, kako svi ti slojevi nadjeva i tijesta moraju biti fino raspoređeni, kako se ona gornja kora nikako ne smije odvajati, kako se rolade moraju peći stisnute jedna uz drugu…i tako bismo tim redom onoga što se smije i ne smije oko Orehnjače mogli ispisati more stranica. I možda sam baš zato odlučila napraviti svoju prvu Orehnjaču koja bi mi se svidjela i koju bih pojela s guštom, i to baš suprotno svim pravilima o spravljanju orehnjače. I znate što? Uspjela sam! Moja orehnjača ne izgleda baš reprezentativno – tijesto mi se toliko prekrasno diglo da je narasla do besvjesti i skoro pobjegla van iz pećnice, gornja kora ne da se odvojila od ostatka, nego je između nje i nadjeva oveći tunel, a poprimila je oblik oveće plosnate lepinje. I konačno, uz sve te divote koje su joj se dogodile, uspjela sam napraviti super sočnu i baš finu orehnjaču koja mi je prijala baš jako. I zato, ako se usudite vjerovati mi, pripremite i vi jednu ovako fino nesavršenu orehnjaču  i uživajte u svakom trenutku!

Orehnjača

POTREBNO:

Za tijesto:

  • 750 g brašna
  • 4 žumanjca
  • 3 dl toplog mlijeka
  • 1 kockica svježeg kvasca (40g)
  • 150 g maslaca
  • 4 žlice šećera
  • 1 žlica soli

Za nadjev:

  • 500 g mljevenih oraha
  • 2 dl mlijeka
  • 4 bjelanjca
  • 6 žlica šećera + vanilin šećer
  • 100 g grožđica (prethodno in namočiti u 2 dl mijeka + 2 žlice ruma)

PRIPREMA:

  1. U polovicu predviđenog mlijeka umiješati kvasac sa žličicom šećera, sačekati 10-tak minuta da se digne.
  2. U većoj posudi pomiješati sve ostale suhe sastojke, dodati žumanjca i otopljeni maslac, uzdigli kvasac, ostatak mlijeka pa umijesiti dizano tijesto. Ostaviti ga pokriveno da počiva 30-tak minuta dok ne udvostruči volumen.
  3. Dok se tijesto diže pripremite nadjev: mljevene orahe preliti vrućim mlijekom, dobro promiješati i pustiti da se prohladi. Dodati tada šećer i čvrsto tučeni snijeg od bjelanjaka.
  4. Tada tijesto istresti na radnu površinu, podijeliti ga na dva dijela, svaki razvaljati 1/2 cm debelo, premazati ravnomjerno nadjevom posipati grožđicama i saviti u roladu. Isto ponoviti sa drugim dijelom tijesta.
  5. Rolade premjestiti u lim na papir za pečenje, pokriti i pustiti da počivaju još 30-tak minuta. Tada ih premazati razmućenim jajetom pa peći u pećnici na 170°C 45 minuta.
  6. Ohladiti i rezati na komade željene veličine. Po želji posipati šećerom u prahu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 3,377 čitanja, 161 čitanja danas)

The post Orehnjača appeared first on Reci Peci.

Punjene langušice

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERANedavno me je popodnevni napadaj gladi uvjerio da mi se jedu pogačice sa čvarcima, no kako nisam imala previše vremena, odlučih napraviti ove punjene langušice. Pogađete, napunila sam ih čvarcima :D S obzirom da dio familije nije ljubitelj čvaraka, za njih sam napravila par komada sa sirom i šunkom, pa su svi bili sretni i zadovoljni. Danas popularne langošice, ja sam pod sličnim nazivom langoši upoznala dok sam živjela u Čakovcu, i taj se specijalitet sjevernog dijela Lijepe naše prilično razlikovao od ovih langošica. Naime, pravi se međimurski langoši rade od dizanog krumpirovog tijesa, prže se u dubokom ulju i onako su u sredini jako tanki s debljim rubom, pa kad se premažu sa kakvim kiselim vrhnjem ili tartar umakom sa dosta češnjaka postaju prava delicija. Recept za moje Langoše možete pronaći OVDJE. Ove su langušice ustvari vrlo jednostavne – rade se od klasičnog dizanog tijesta u koje je dobro umiješati žlicu – dvije kiselog vrhnja ili kiselog mlijeka kako bi prilikom prženja spriječili da upiju previše masnoće, a i samim time budu nekako rahlije, podatnije i baš finog okusa. Puniti ih možete svačim ili ničim. Dakle, ako volite pogačice sa čvarcima, onda ćete voljeti i ovakve langušice punjene čvarcima jer okusom doista podsjećaju na pogačice sa čvarcima. Posebno hrskave langušice će postati ako ih prije prženja premažete bjelanjcem a potom uvaljate u kukuruzno brašno ili bar krušne mrvice. Mljac, mljaccc…nemojte previše razmišljati nego krenite na dizano tijseto i svoje langušice ;)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Punjene langušice

POTREBNO:

  • 700 g brašna
  • 2 vrećice suhog instant kvasca
  • 4 dl mlijeka
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 1 žlica soli
  • 1 žlica šećera
  • 1/2 praška za pecivo
  • 2-3 žlice ulja
  • Nadjev po želji
  • Bjalanjak jednog jajeta za premaz + 4 žlice kukuruznog brašna ili krušnih mrvica

PRIPREMA:

  1. Pomiješati brašno, sol, šećer, kvasac i prašak za pecivo. Dodati postepeno toplo mlijeko, kiselo vrhnje i ulje. Umijesiti srednje tvrdo dizano tijesto pa ga pustiti pokriveno da počiva 30-tak minuta dok ne nabuja.
  2. Razvaljati uzdignuto tijesto na debljinu od 2-3 mm, rezati čašom ili modlicom krugove proizvoljne veličine ili pak od cijelog tijesta odvajati male loptice koje valja tanko razvaljati, premazati nadjevom po želji (usitnjeni čvarci, sir, salama…), preklopiti pa vilicom pristisnuti rubove kako bi se polumjeseci zatvorili. Premazati bjelanjcem, uvaljati u kukuruzno brašno ili mrvice pa pržiti u vrućem ulju sa svake strane dok lijepo ne porumeni.
  3. Ocijediti na papirnom ubrusu kako bi se upio višak masnoće.
  4. Poslužiti vruće. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 1,983 čitanja, 18 čitanja danas)

The post Punjene langušice appeared first on Reci Peci.

Slatki Božićni kruh – Stollen

$
0
0

Stollen - slatki božićni kruh- prikaz posluženjaSlatki božićni kruh tradicionalna je njemačka božićna poslastica koja ima doista dugu tradiciju i koja je poznata pod raznim imenima. Tako ćete moći čuti za: StollenDresden Stollen, StrutzelStriezelStutenbrot ili pak  Christstollen, što su sve nazivi za istu stvar – slatki božićni kolač koji svojim karakterističnim oblikom simbolizira maloga isusa zamotanog u plahte ili pelene. Glavna je karakteristika ovog kolača to da sadrži puno kandiranog voća (grožđice, suhe marelice, brusnice, ušećerene narančine i/ili limunove korice, bademe) i da mu je površina omotana baršunastim i debelim slojem mirisnog šećera u prahu. U nekim se krajeva Stollen radi sa kvascem, kao klasično slatko dizano tijesto, a ponegdje ga rade bez kvasca koristeći samo prašak za pecivo. Za Stollen je također bitno znati da ga je nakon pečenja potrebno držati zamotanog u vrećicu ili foliju jer će tako najbolje zadržati svježinu i podatnost, pa ga nikad ne treba narezati na mnogo komada i ostaviti na pladnju jer će se prosušiti i neće Stollen - slatki božićni kruh na božičnom stolubiti tako fino  kao kada narežete svježe komade. Božićni će kruh biti još sočniji ubacite li u smjesu dobar dio kiselog vrhnja ili pak svježeg kravljeg sira. Sa začinima također možete varirati i koristiti ono što vam odgovara – od cimeta, kardamona ili pak ribane limunove korice ili ne morate ništa od navedenoga, a poznati su također Stolleni sa punjenjem od marcipana, pa tko voli nek’ izvoli, mogućnosti je bezbroj! Božićni kruh također možete iskoristiti kao originalni božićni poklon dragim ljudima ako napravite male kruščiće i umotate ih u prozirni celofan te zavežete na rubovima blještavim ukrasnim vrpcama – originalno, efektno i jako, jaaaako fino ;) Ovo je također božićni kolač koji može dugo stajati, čak štoviše, što duže stoji (pod uvjetom da je zamotan i da se ne suši), to je bolji! I sad nakon cijele ove priče, nema se što drugo reći nego – trk u kuhinju u pripremu svojeg božićnog kruha, jer Božić samo što nije došao :)

Stollen – slatki božićni kruh

POTREBNO: (za 3 božićna kruha srednje veličine)

  • 800 g brašna
  • 250 g maslaca (prethodno otopljenog)
  • 200 g šećera
  • žličica soli
  • 2 vrećice suhog kvasca
  • 400 ml milerama
  • 3 jaja
  • 1 dl toplog mlijeka
  • 100 g grožđica
  • 100 g suhig marelica
  • 100 g suhih brusnica
  • 100 g kandirane narančice korice
  • 100 g sitno sjeckanih badema (prethodno oguljenih)

Stolen - slatki božićni kruh sa božićni ukrasimaZa namakanje suhog voća:

  • 2 dl mlijeka
  • 3 žlice ruma

Za premaz: 

  • 50 g maslaca
  • 100 g šećera u prahu

PRIPREMA:

  1. Prije svega nasjeckati suho voće koje nije dovoljno sitno, pa ga sve zajedno potopiti u mlijeku s rumom, te ostaviti najmanje 20-tak minuta da omekša.
  2. Pomiješati brašno, šećer, sol, bademe i kvasac. U sredinu dodati jaja, maslac, mileram i mlijeko. Mikserom sa spiralama (ili s nastavkom za tijesto) miksati dok ne postane kompaktno. Tada umijesiti dodatno rukom par minuta. Pokriti i pustiti da počiva 30-tak minuta na toplome.
  3. Nakon što je tijesto malo uzašlo, malo ga udubiti prstima pa dodati suho voće koje treba dobro ocijediti rukama od mlijeka i ruma. Energično umiješati u tijesto. Tijesto je malo mekše strukture ali se neće ništa lijepiti zato što ima u sebi puno maslaca. Mijesiti dok ne postane potpuno glatko i dok se suho voće ne razmjesti koliko toliko ravnomjerno po tijestu.
  4. Podijeliti masu na tri jednaka dijela. Svaki dio razvaljati u duguljasti oblik na debljinu cca 1,5 cm. U sredini valjkom za tijesto napraviti udubljenje pa jednostavno preklopiti ali ne do kraja, te rukama oblikovati malo uzvišenje po sredini.
  5. Složiti štruce u lim na papir za pečenje, pustiti pokriveno da počiva još 20 minuta a potom peći u pećnici na 160ºC 50 minuta.
  6. Još vrući slatki božićni kruh premazati otopljenim maslacem i obilno posipati šećerom u prahu sa svih strana. Pustiti da se ohladi pa ga zamotati u prozirnu foliju.
  7. Po potrebi odmatati i rezati na komade te poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Božićni kruh - prikaz izradeBožićni kruh - 2. korak izradeBožićni kruh - prikaz izradeSlatki božićni kruh - prikaz načina motanjaSlatki božićni kruh - netom prije pečenjaSlatki božićni kruh - nakon pečenjaSlatki božićni kruh - nakon posipanja šećerom u prahu

(Ukupno 1.307 čitanja, 25 čitanja danas)

The post Slatki Božićni kruh – Stollen appeared first on Reci Peci.

Kupus kifle s čvarcima –čvarkuše

$
0
0

Kupus kifle s čvarcimaČvarkuše ili kupus kifle sa čvarcima idelana su grickalica upravo za ovo hladno zimsko doba kada se parada oko svinjokolja već pomalo stišala, kada se kobasice i kulenove seke već polako skidaju iz pušnica i probavaju prvi ovogodišnji uspjesi ili neuspjesi i kada se o čvarcima skoro pa više i ne razmišlja. A čvaraka se uvijek nađe, iako više nisu tako fini kao dok su bili vrući, friški i krckavi pa ih rijetko tko poželi. No, kada se ti isti čvarci uguraju unutar predivno uzdiglog dizanog tijesta, pa učine da se isto to tijesto savršeno lijepo razlista, pa kada cijela kuća zamiriše po friško pečenim čvarkušama, osjećaj je fenomenalan. A zašto kupus kifle kao čvarkuše u naslovu? Pa zato što sam puno puta u literaturi naišla na taj naziv ‘kupus kifle’ upravo za peciva od dizanog tijesta koja se premazuju maslacem, zatim zarolaju, režu na komadiće pa se zbog tog postupka peciva savršeno fino listaju i podsjećaju na male glavice kupusa 😉 Nešto slično sam radila prije dosta vremena i recept imate pod nazivom Lisnati trokutići sa sirom, a ovaj put punjenje su mljeveni čvarci koji su u ovom slučaju odglumili maslac i bili taman dovoljno masni da se kiflice lijepo razlistaju. Jako je jednostavno, jako brzo, a rezultat je odličan- nikad brže pogačice sa čvarcima 😉

Kupus kifle s čvarcima – čvarkuše

POTREBNO:

  • 5Čvarkuše - kupus kifle s čvarcima00 g brašna
  • 3 dl mlijeka
  • 1 dl ulja
  • 1 vrećica suhog instant kvasca
  • žličica šećera
  • 3 žličice soli

Za premaz:

  • 150-200 g čvaraka

PRIPREMA:

  1. Od svih sastojaka umijesiti dizano tijesto, pokriti i pustiti da počiva 30 minuta. Zatim ga istresti na radnu površinu, podijeliti na dva dijela, svaki dio razvaljati u pravokutnik 1/2 cm debljine, posipati čvarcima koje ste prethodno samljeli na mašinu za orahe (ili na onu za meso ukoliko je imate), začiniti paprom, pa zarolati u roladu.
  2. Tanjurićem što tanjeg ruba izrezati roladu na komade (cik-cak), slagati komade u lim na papir za pečenje u malim razmacima, premazati razmućenim jajetom te peći u zagrijanoj pećnici na180ºC 20-tak minuta dok lijepo ne porumene.
  3. Čvarkuše se odlične vruće, ali nisu loše niti hladne. U svakom slučaju, dobar tek! :)

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 1.547 čitanja, 5 čitanja danas)

The post Kupus kifle s čvarcima – čvarkuše appeared first on Reci Peci.

Kiflice od bundeve – jednostavno neodoljive

$
0
0

Kiflice od bundeveKiflice od bundeve samo su jedno u nizu peciva koja ovih dana pečem prilično često. I nije to ništa neobično za mene, jer čim malo zahladi i kada se prve dosadne jesenje kiše počnu slijevati po krovovima i ulicama, kad kišne kapi počnu onako hipnotično klopotati po prozorima, želja za toplim pecivom postane nezaustavljiva i divlja. Budući me u podrumu čekala još jedna, doduše zadnja butternut bundeva, odlučih je ispeći i ubaciti u dizano tijesto. I odluka je bila savršena. Jer, kiflice od bundeve ispale su božanstveno u svakom pogledu: rahle i mekane, savršene jarko žute boje i prekrasne arome i mirisa. S obzirom da me zbog težine bundevinog mesa bilo malo strah zamijesiti i ispeći obične kiflice, odlučila sam tijesto nakon mirovanja i dizanja premazati maslacem i preklopiti ga, pa na taj način dobiti malo lisnatije tijesto, što se također pokazalo super odlukom. Da sam imala samo malo više strpljenja i vremena i da sam ostavila kiflice da miruju prije pečenja barem još 40-tak minuta, bile bi savršeno lisnate, no i ovako, mogli bi reći brzinskim postupkom, ispale su dobre i sasvim fine. Evo recepta za kiflice od bundeve:

Kiflice od bundeveKiflice od bundeve

POTREBNO:

  • 700 g glatkog brašna
  • 350 g pečene pasirane bundeve
  • 1 jaje
  • 2 žlice šećera
  • 1 žlica soli
  • 2 vrećice suhog kvasca
  • 2 žličice praška za pecivo
  • 150 ml toplog mlijeka
  • 100 ml ulja
  • 150 g maslaca

PRIPREMA:

  1. Bundevu prije svega izrezati na komade i ispeći u pećnici. Najbolji rezultati pečenja bundeve koju želite iskorisiti u daljnjoj obradi za nešto, postižu se ako bundevu pečete pokrivenu alu folijom (ili kakvim poklopcem) jer će se tako najmanje isušiti i najmanje posmeđiti, što će reći da ćete tako maksimalno iskorisiti svaki dijelić bundeve, naravno osim kore i koštica 😉 Pečenu bundevu ohladiti pa žlicom sastrugati mekano meso i dobro ga propasirati.
  2. U većoj posudi pomiješati brašno sa praškom za pecivo, šećerom, soli i kvascem, dodati jaje, pasiranu bundevu, ulje i mlijeko pa umijesiti mekše dizano tijesto. Najlakše je ovo u početku raditi mikserom sa spiralama ili sa nastavkom za tijesta dok masa ne postane dovoljno kompaktna. Tada je još dodatno izmijesite rukom. Mijesite tako dugo dok tijesto ne postane sasvim glatko i lagano svilenkasto na dodir. Ako vam se tijesto lijepi ili ako je premekano, što se može dogoditi ako je bundeva vodenasta, tada slobodno dok mijesite dodavajte brašna koliko je potrebno da se tijesto prestane lijepiti za ruke. Tijesto ostaviti pokriveno na toplom mjestu najmanje 30-40 minuta dok ne udvostruči volumen.
  3. Uzdignuto tijesto prebaciti na radnu površinu, razvaljati ga valjkom na cca 1 cm debljine, premazati cijelu površinu omekšalim maslacem, pa ga presavinuti kao knjigu sa obje strane prema sredini, i potom još s vrha i sa donje strane prema sredini. Rukama formirati valjak pa ga izrezati na 4 podjednaka komada. Svaki komad razvaljati u krug debljine 1/2 cm, zatim svaki krug rezati na trokute i rolati male kiflice. Ako želite, možete ih puniti nadjevom po želji (pekmez, čokolada, nutela, sir, šunka…)
  4. Kiflice slagati u lim za papir za pečenje u malim razmacima te ih pokrivene ostaviti da počivaju još 20-tak minuta prije pečenja. Premazati kiflice umućenim jajetom, posipati miješanim sjemenkama te peći u pećnici na 180ºC 20 minuta.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Razvaljati uzdignuto tijestoPremazati tijesto maslacemPresložiti ga kao knjiguZarolati kidlife i ispeći ih.

(Ukupno 3.211 čitanja, 4 čitanja danas)

The post Kiflice od bundeve – jednostavno neodoljive appeared first on Reci Peci.


Pletenica s nutellom

$
0
0

Pletenica s nutellomPletenica s nutellom dogodila se jednog dana sasvim slučajno i usput, kako bih usrećila svoje klince koji bez obzira na to koliko se ja trudila napraviti sve i svašta od dizanog tijesta u različitim varijantama, najviše od svega vole kakve kiflice ili peciva s čokoladom ili nutellom. I nema tu pomoći. A trudim se stvarno: puter štangice, varaždinski klipići, kiflice na milijun načina sa isto toliko različitih punjenja, ali čokolada je čokolada i mogu se ja lijepo slikati sa svim svojim divnim mirisnim punjenjima koja se prilično često nađu u mojih klipićima i inom dizanom tijestu kojeg stvarno obožavam što jesti, što praviti. Pletenica s nutellom dakle…ehh da…s obzirom da su mi se toga dana (predvečerja) baš jako jeli varaždinski klipići, zamijesila sam veću količinu tijesta, pa sam od onog većeg dijela napravila njima jednu finu pletenicu punjenju nutellom. Iako sam mogla sasvim lako napraviti od toga tijesta i buhtle i u njih ugurati nutellu, baš sam htjela probati ovakvu pletenicu koja ne samo što je fina, nego i izgleda prelijepo – sva tako uvrnuta i šarena 😀 Pletenica s nutellom je inače jedno prilično jednostavno jelo od dizanog tijesta, jer da biste dobili taj oblik pletenice potrebno je samo uzdignuto tijesto razvaljati u pravokutnik, premazati ga nutellom (ili otopljenom čokoladom), zarolati, presjeći tijesto oo dužini i uvrnuti krajeve jedan oko drugog i to je to 😉 Ako vam i dalje nije jasno o čemu pričam pogledajte u receptu i sličicama izrade…

Pletenica s nutellomPletenica s nutellom

POTREBNO:

  • 500 g brašna
  • 3 dl toplog mlijeka
  • 1 vrećica suhog kvasca
  • 1 dl ulja
  • 1 žlica šećera
  • 1 žličica soli
  • pola teglice Nutelle za premaz

PRIPREMA:

  1. Pomiješati brašno sa kvascem, šećerom i soli. Dodavati postepeno mlijeko i ulje pa umijesiti dizano tijesto. Pokriti čistom krpom i pustiti da odmara na toplom dok ne udvostruči volumen.
  2. Uzdignuto tijesto izručiti na radnu površinu, razvaljati ga u oblik pravokutnika, premazati nutellom ili nadjevom po želji pa zarolati u roladu. Roladu oštrim nožem prerezati cijelom dužinom osim pri samom vrhu gdje mora ostati spojena. Uzeti u ruku oba kraka pa ih pažljivo omotati jedan oko drugog kao kada se radi pletenica samo što ovdje nemate treći krak 😉
  3. Pletenicu premjestiti u lim na papir za pečenje pa peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180ºC 25 minuta.
  4. Pletenicu malo ohladiti, rezati na komade željene veličine i poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama:

(Fotografije posluženog jela na pladnjevima  Beehive !)

Razvaljano dizano  ijesto premazati nutellomZarolati ga u roladuPrerezati ga po dužini i zaviti krajeve jedan oko drugogaPremjestiti pletenicu u lim za pečenje Ispeći i poslužiti! Dobar tek :)

 

(Ukupno 2.171 čitanja, 2 čitanja danas)

The post Pletenica s nutellom appeared first on Reci Peci.

Raspuknuti slani muffini

$
0
0

Raspuknuti slani muffiniKada su muffini u pitanju, kod nas doma nema previše dvojbe. Ili su čokoladni ili su ‘žuti’ sa punjenjem od pekmeza ili čokolade. I to je to. Zna se što je muffin jel’? 😀 E pa, surfajući zadnjih par dana (dobro, malo sam već i opsesivna postala i kad se zapiljim u monitor teško me se može odlijepiti od njega) po američkim blogovima koji su prepuni prpošne, blještave, kremaste hrane, dobila sam ideju za ove nazovimo muffine. S obzirom da recepti na njihovim blogovima velikom većinom sadrže nekakve gotove kupovne smjese iz kutija, razne umake i dodatke jelima koji se mogu kupiti jedino u njihovim trgovinama, teško je baš slijediti te recepte i kad kreneš preračunavati te njihove mjere na kraju ispadne nekakva čudna zbrčka još čudnijih zapisa prema kojima je bolje ne pokušati nešto ispeći 😉 Ali zato su mi ti blogovi odlični za prikupljanje ideja. Ideja zasvjetli, a receptom se poigram sama. Tako su nastali i ovi raspuknuti slani muffini. S obzirom da je najbolja fora s ovim pecivima to što su raspuknuti na vrhu (moraju se prerezati škarama križno) pa kroz te pukotine nadjev lijepo zarumeni i nabubri, pretpostavila sam da je najbolja opcija napraviti ih od klasičnog dizanog tijesta. Dakle, raspuknuti slani muffini su vam nešto kao slane buhtle sa finim nadjevom od šunke, sira, paprike i vrhnja ali je doista potrebno da se peku u kalupima od muffina kako bi zadržali taj lijepi pufasti oblik. Sa punjenjem ovih muffina se možete poigrati kako vam paše i možete u njih staviti ono što najviše volite. Ako je to tunjevina, neka bude tunjevina, ako je to kukuruz dodajte i njega, pržena slanina također dolazi u obzir. Bitno je da u nadjevu ima sira koji će se lijepo otopiti i dati sočnost ovim muffinima. Evo recepta i uputa za izradu.

Raspuknuti slani muffiniRaspuknuti slani muffini

POTREBNO:

Za tijesto:

  • 500 g glatkog brašna
  • 1 vrećica suhog instant kvasca
  • 1 žlica soli
  • 2 žličice šećera
  • 300 ml toplog mlijeka
  • 100 ml ulja

Za nadjev:

  • 150 g šunke (ili salame po želji)
  • 150 g sira trapista
  • 1 veća zelena paprika
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 100 g bijelog kravljeg sira
  • žlica sušenog vlasca
  • sol, papar, češnjak

PRIPREMA:

  1. Raspuknuti slani muffiniPomiješati u većoj posudi brašno, sol, kvasac i šećer. Postepeno dodavati toplo mlijeko i ulje pa umijesiti dizano tijesto. Pokriti ga čistim ubrusom i pustiti da počiva na toplom dok ne udvostruči obujam.
  2. Dok se tijesto diže pripremite nadjev. U posudi pomiješati naribanu šunku i sir trapist, dodati svježi sir i vrhnje, sitno nasjeckanu papriku i začine.
  3. Uzdignuto tijesto razvaljati na radnoj površini u pravokutnik debljine cca 5 mm. Izrezati ga na 12 podjednakih dijelova. Na svaki komad stavljati žlicu nadjeva pa ga zamotati u obliku male loptice ili buhtlice, tako da sa donje strane prstima utapkate spojeve. Formirane loptice slažite u kalup za muffine u koji ste prethodno stavili i papirnate košarice (tako će se muffini lakše vaditi nakon pečenja) sa spojenom stranom prema dolje kako nadjev ne bi curio na sve strane.
  4. Vrh svake loptice lagano križno zarežite oštrim škarama (običnim škarama koje poslije samo malo prebrišete ubrusom), muffine premažite razmućenim jajetom pa ih pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 180ºC 20 minuta.
  5. Raspuknuti slani muffini su najbolji dok su još vrući jer se tada nadjev jednostavno topi u ustima i savršeno su podatni, no nisu loši niti hladni čak i dan poslije jer su ih klinci nosili za užinu u školu i bili su im baš super 😉 U svakom slučaju, dobar tek!

Recept u slikama:

Razvaljati tijesto i podijeliti ga na kavdrateNa svaki komad staviti žlicu nadjevaZamotati lopticeSložiti ih u kalupe za muffineZarezati škarama križno vrh svakog muffinaIspećiRaspuknuti slani muffini

(Ukupno 3.298 čitanja, 23 čitanja danas)

The post Raspuknuti slani muffini appeared first on Reci Peci.

Kroasani sa kikirikijem za sve ljubitelje mirisnih, toplih peciva

$
0
0

Kroasani sa kikirikijemBez obzira da li su kroasani sa kikirikijem ili bez njega veselje i ugoda koju inicira miris svježe pečenih kroasana nenadmašan su osjećaj. Osjećaj zbog kojega se svaki put podsjetim zašto toliko volim dizano tijesto. Znaju me ljudi često pitati i komentirati nešto tipa: ma kako ti se samo daaa??? To je previše posla za malo zadovoljstvaaaa? i sl…Većinom me to pitaju ljudi koji dizano tijesto ili ne rade uopće kod kuće, ili ga rade baš kad moraju. I zato sam potpuno sigurna da je jedina tajna uspjeha finih klipića, kiflica i krosana u ljubavi koju daješ u pripremu tog peciva. Nije čak upitno ni vrijeme izrade niti vrsta recepta, nego baš to zadovoljstvo dok mijesiš tijesto. Spoznaja da ćeš baš tim svojim rukama napraviti nešto čarobno fino kroz samo sat ili dva.

Kroasani sa kikirikijemKroasani su pecivo za koje ipak treba imati malo više vremena. Bar 2,5 sata. I to bez obzira da li se tijesto radi sa svježim ili suhim kvascem. Kroasanima jednostavno treba vremena da ‘prorade’ i da se lijepo dignu. Kroasani koje sam do sada radila uvijek su bili oni u koje je išlo stvarno dosta masnoće. Maslac se nalazio između svakog sloja tijesta kako bi se zamotani kroasan lijepo listao nakon pečenja. No, dogodio mi se nedavno samo jedan mali komadićak maslaca u hladnjaku i naravno, velika želja za toplim kroasanima. Sretna kutija sa slanim grickalicama sakrivala je u jednom kutku vrećicu kirikija na kojega se nitko već dugo nije namjerio u napadu gladi pred televizorom oko ponoći. I zato odlučih – za večeru će biti kroasani sa kikirikijem!

Budući je kikiriki prilično mastan, nakon mljevenja savršeno je odglumio maslac u slojevima. Zamislila sam da ovi kroasani budu baš onako pahuljasti i prazni, pa da se taj kikiriki još više osjeti u njima. I bili su. No, moji su ukućani malo mrgotali zato što su kroasani bili prazni, pa su si svaki kroasan rezali po pola i mazali odebljim slojem nutele, naravno 😉 Za koju god verziju da se odlučite, punjenu ili praznu, nećete pogriješiti. Ovi su kroasani sa kikirikijem odlični!

Kroasani sa kikirikijem

POTREBNO:

  • 600 g glatkog brašna
  • 1 kockica svježeg kvasca (40g)
  • 150 ml toplog mlijeka
  • 180 g jogurta (jedna čašica)
  • Kroasani sa kikirikijem1 jaje
  • 100 ml ulja
  • 1/2 praška za pecivo
  • 2,5  žlice šećera, 1 žličica soli

Za premaz: 

  • 100 g maslaca
  • 200 g slanog kikirikija

PRIPREMA:

  1. Kikiriki sitno samljeti. Maslac otopiti tako da se može mazati.
  2. Otopiti u 150 ml toplog mlijeka kockicu kvasca sa 1 žlicom šećera. Promiješati i pustiti da se lagano uzdigne.
  3. Pomiješati u većoj posudi brašno, prašak za pecivo, 1,5 žlicu šećera i sol te uz naizmjenično dodavanje mlijeka sa uzdignutim kvascem, jogurta i ulja umijesiti mekše dizano tijesto. Za početak radite ovo mikserom sa spiralama, a kasnije kada tijesto postane dovoljno kompaktno, prebacite na radnu površinu i mijesite rukama dok ne postane sasvim glatko. U toku miješenja slobodno posipavajte radnu površinu brašnom ili uljem.
  4. Dobiveno tijesto odmah podijeliti u 6 kuglica. Svaku kuglicu razvaljati na veličinu cca 15-18 cm Ø. Slagati sloj po sloj, jedan krug na drugi, a između svakoga nanijeti tanki sloj maslaca, a preko njega rukom posipajte deblji sloj mljevenog kikirikija.  Zadnji sloj tijesta se ne premazuje!
  5. Tako dobiveno i naslagano tijesto malo oblikujte rukama da dobijete koncentričan krug, površinu ispod tijesta dobro posipajte brašnom, a zatim ga razvaljajte u veliki okrugli mlinac debljine 3-4 mm. Za ovo vam treba dosta prostora, jer će mlinac biti velik gotovo kao površina stola. Zatim izrezujte velike uske, a duge trokute. Rolajte jedan po jedan od šire strane prema užoj i slažite u lim na papir za pečenje u malim razmacima jer će se kroasani dignuti i gotovo udvostručiti obujam. Kroasane također možete i puniti nadjevom po želji (šunka, sir, kobasice, pekmez, nutella, čokolada…)
  6. Kroasane pokriti čistim kuhinjskim ubrusom i pustiti da počivaju najmanje 40 minuta na sobnoj temperaturi.
  7. Premazati kroasane nakon stajanja umućenim jajetom, posipati sjemenkama prženog sezama i peći u pećnici na 170ºC 25-30 minuta.
  8. Dobar tek!

Recept u slikama:

Premazivati tijesto u slojevima maslacem i kikirkijemPosipati svaki sloj tijesta obilno kikirikijemSlagati sloj na sloj...Na kraju sve tanko razvaljatiRezati na uske trokuteRaditi kroasane i slagati ih u lim za pečenjePustiti da počivaju i da se dignuA potom ih i ispeći

The post Kroasani sa kikirikijem za sve ljubitelje mirisnih, toplih peciva appeared first on Reci Peci.

Novogodišnja peciva u obliku malih borića

$
0
0

Novogodišnje pecivo u obliku borićaAko kojim slučajem planirate doček Nove godine u kućnom aranžmanu, tada su novogodišnja peciva u obliku borića pravi izbor. Naravno, pričamo o finom fingerfood snacku koji je idealan upravo za takva druženja. Naravno da se na novogodišnjem meniju očekuje malo više toga, naročito ako očekujete i veći broj ljudi na druženju. Hladni pečeni odojak uz neizostavnu francusku salatu se podrazumijeva. Hladni narezak u vidu tankih šnita pršuta, domaće kobasice ili možda kanape zalogaji od svega navedenoga uz dodatak pokoje masline također. No, kada se takvoj listi pridruže ova novogodišnja peciva u obliku borića, svi će biti oduševljeni.

Baza za ova novogodišnja peciva u obliku borića je dizano tijesto po receptu za Puter štangice. Ta činjenica dovodi do toga da se ovi borići naprosto tope u ustima. Mekani su i podatni baš kao što su i puter štangice same. Ukoliko zamijesite malo više tijesta, predlažem da od jednog dijela napravite boriće, a od drugog dijela napravite klasične narolane puterice. Tako sam i sama 😉

U cijeloj ovoj priči oko pripreme jela za doček Nove godine, naravno da će vam pomoći samo malo organizacije i pripreme. A ako imate pećnicu zmajicu kakva je moja Boschica koja istovremeno peče na čak tri razine, onda ste stvarno na dobrom putu da sve ispadne ok i na vrijeme 😀  I ne brinite oko toga da li ćete sve stići. Nemojte nikako smetnuti s uma da je cilj svega toga da se dobro zabavite i podijelite lijepe trenutke sa dragim ljudima. A uz zabavne grickalice sve je još slađe!

Novogodišnja peciva u obliku borićaNovogodišnja peciva u obliku borića

POTREBNO:

  • 60 dag glatkog brašna
  • 1 kockica svježeg kvasca
  • 1 dl mlake vode
  • 2,5 dl mlijeka
  • 100 g maslaca
  • 3 žlice šećera
  • 1 žličica soli
  • 1 jaje
  • I još: 2 žlice hladnog mlijeka + 1 žumanjak za premaz

PRIPREMA:

  1. Kvasac otopiti u toplom mlijeku sa 1 žlicom šećera pa pustiti da se digne. Proces je gotov nakon 10-tak minuta.
  2. Pomiješati brašno, sol, ostatak šećera, jaje, vodu, otopljeni maslac te uzdignuti kvasac. Miksati u početku nastavcima za tijesto (ja miksam spiralama) tako dugo dok se svi sastojci ne sjedine. Nastaviti mijesiti rukama još malo dok ne dobijete potpuno glatko i mekano tijesto. Ostaviti ga pokriveno da se diže najmanje 30 min dok ne udvostruči volumen.
  3. Tada ga istresti na pobrašnjenu radnu površinu, lagano ga premijesiti rukama te izrezati na cca 25 malih komadića. Ukoliko radite klasične puter štangice, svaki komad razvaljati duguljasto, zarolati od sebe prema gore lagano rastežući rukama prema van kako biste dobili duguljaste oblike. Ukoliko radite peciva u obliku borića, tada svaki komad dlanom ruke malo rastanjiti i oblikovati u trokut. Zatim svaki komad škarama zarezati kako biste dobili grane na boru. I to je to.
  4. Slagati u lim na papir za pečenje u malim razmacima, prekriti krpom i pustiti da počivaju još 30 min. Tada ih premazati premazom od mlijeka i žumanjca, po želji posipati sezamom, lanom ili krupnijom soli te peći u zagrijanoj pećnici na 220ºC 15 min. Bitno je ne prepeći ih, jer će jedino tako peciva ostati mekana i podatna.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Umijesiti dizano tijestoSvaki komadi oblikovati u trokut i zarezivati nožem sa straneBoriće slagati u lim za pečenje, premazati i posipati lanom pa ispeći!Novogodišnja peciva u obliku borića su spremna za doček Nove godine!

The post Novogodišnja peciva u obliku malih borića appeared first on Reci Peci.

Ružice od dizanog tijesta s pekmezom

$
0
0

Ružice od dizanog tijesta s pekmezomDa, ružice od dizanog tijesta s pekmezom nešto su najbolje što sam napravila u zadnje vrijeme. Potvrđuje to i činjenica da ih nakon prvog puta ponavljam već danima i ne možemo ih se nasititi. Čudno je to ustvari zato što su ove ružice okusom slične buhtlama koje nisu ništa novo kod nas doma. Uzevši u obzir naravno činjenicu da dizano tijesto obožavam. Što mijesiti i stvarati, što jesti u slanoj ili pak slatkoj varijanti. No ružice od dizanog tijesta s pekmezom opet su sasvim posebne.

Mislim da je tajna u tom načinu rolanja tijesta preko kojega se namaže pekmez. Tijekom pečenja ružice od dizanog tijesta s pekmezom lijepo narastu, a pekmez se naprosto gura iz njih i mami svojom slatkoćom. Pa ako tome dodate činjenicu da se radi o domaćem pekmezu od šljiva i marelica kojega svi obožavamo, mjesta čuđenju oko ovih ružica ustvari nema 😉

Ružice od dizanog tijesta s pekmezomRužice od dizanog tijesta s pekmezom su zbog načina pečenja idealne za bilo kakva druženja. Bez obzira da li želite napraviti nešto slatko i toplo samo za sebe i svog dragog dok gledate film ispod tople dekice. Ili ako možda želite grickati nešto fino kada pozovete ekipu na kavu ili topli čaj. Ili ako recimo želite obradovati klince nečim ukusnim i toplim kada se vrate sa igranja na snijegu u toplu kuću. Budući se ružice lijepo slažu jedna do druge, nakon pečenja budu zbijene, ali se sasvim lako odvajaju. Tako svatko može sebi trgnuti svoj dio i uživati u toliko komada koliko želi 😉

Ako ste možda pomislili da je ovo nešto jako komplicirano, prevarili ste se. Uz malo truda doista nije teško. No, za ovakva peciva od dizanog tijesta morat ćete izdvojiti nešto vremena u kuhinji. Ovo nikako nije neko instant rješenje za jelo na brzinu. Ovo je nešto što se radi s ljubavlju, što se mijesi i oblikuje. Nešto od čega zamiriše cijela kuća. Nešto u što ugrađujete dijelić sebe. A kada radite tako nešto, dobra vibracija je neminovna, a sreća u dijeljenju tih trenutaka sa dragim ljudima beskrajna.

Ružice od dizanog tijesta s pekmezom

POTREBNO:

  • 600 g glatkog brašna
  • 1 kockica svježeg kvasca
  • 300 ml toplog mlijeka
  • 3 žlice šećera
  • 1 žlica soli
  • 2 jaja
  • 200 g maslaca
  • 1 teglica pekmeza po želji

PRIPREMA:

  1. U toplom mlijeku u koje treba dodati 1 žlicu šećera rastvoriti i pomiješati kvasac. Pustiti da odstoji na sobnoj temeraturi 10-tak minuta dok se ne počne uzdizati.
  2. Pomiješati u većoj posudi brašno, ostatak šećera, sol, jaja i otopljeno 150 g maslaca. Dodati tada uzdignuti kvasac pa umijesiti dizano tijesto. Tijesto mora biti potpuno kompaktno i glatko. Pokriti ga i pustiti na toplom mjestu da se diže bar 30 minuta.
  3. Uzdignuto tijesto premjestiti na radnu površinu. Malo ga oblikovati rukama u veći valjak pa podijeliti na dva dijela.
  4. Svaki dio tijesta na pobrašnjenoj radnoj podlozi razvaljati u pravokutnik debljine 6-7 mm. Premazati tijesto debljim slojem pekmeza pa ga zarolati. Oštrim nožem rezati roladice debljine cca 1,5 cm. Roladice slagati u lim za pečenje koji ste prethodno obložili papirom za pečenje jednu do druge. Neka ne budu baš pregusto natiskane (vidi sliku). Roladice možete peći i odvojeno jednu od druge u većem limu, samo imajte na umu da će se one tijekom pečenja malo ‘odrolati’, ali ako volite zapečeno i hrskavo tijesto učinite tako.
  5. Uključite pećnicu da se grije na 200 C i za to vrijeme pustite roladice da malo narastu. Netom prije pečenja premažite ih preko spojeva i mjesta gdje se dodiruju preostalim otopljenim maslacem.
  6. Pecite ružice od dizanog tijesta s pekmezom u zagrijanoj pećnici na 200 C 25 minuta.
  7. Kratko prohladite, izvadite iz kalupa, premjestite na pladanj, posipajte šećerom u prahu i poslužite.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Umijesiti tijesto i podijeliti ga na dva dijelaRazvaljati tijesto i premazati ga pekmezomSaviti dizano tijesto s pekmezom u roladuIsjeći roladu na komadeSložiti u lim za pečenje jednu do drugePeći u zagrijanoj pećniciProhladiti pečene ružice i poslužiti

The post Ružice od dizanog tijesta s pekmezom appeared first on Reci Peci.

Viewing all 45 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>